Silicio nauda
Silicio integracija į žemės ūkio augalų auginimo technologijas, pastarąjį dešimtmetį, įgavo pagreitį. Ypač šio elemento nauda išryškėjo šiltėjant klimatui ir vis labiau stokojant drėgmės intensyviu žemės ūkio augalų augimo metu. 19 amžiaus pradžioje buvo pastebėta, kad žemės ūkio augaluose silicio koncentracija kinta ir yra esmingai didelė bei artima fosforo kiekiui augale. Silicio poveikis augalams gali būti paaiškinamas fiziologiškai, tačiau dėl kompleksinio poveikio jis yra sunkiai suvokiamas. Pastebėta, kad silicio nauda augalui itin išryškėja augalui stresuojant.
Silicis subalansuoja maisto medžiagų patekimą ir apytaką augale, dalyvauja mangano, kuris svarbus chlorofilo susidaryme, pernešime ir paskirstyme, pašalina perteklinius mikro ir makro elementų kiekius, sustiprina nusilpusio augalo imunitetą, storina ląstelių sieneles, sutvirtina stiebus. Žinoma, kad silicio dėka augalai ne tik tampa atsparesni miltligės pažeidimams, bet ir užauga aukštesni, pasižymintys didesniu derliaus potencialu (F. Guntzer ir kt.).
Silicio panaudojimo galimybes UAB „Chemcentras” 2013-2014 m. tyrė LAMMCŽI. Tam tikslui silicio ir kalio preparatas „Controlphyt Si“ panaudotas žieminių kviečių pasėlyje
Tyrimais nustatyta, kad naudojant „Controlphyt Si“ 1,0 L/ha BBCH 31 ir BBCH 33 pirmojo, antrojo ir trečiojo tarpubamblių ilgis didėja nuo 10,1 iki 21,8 proc. priklausomai nuo išpurškimo laiko. Lyginant su nepurkštu pasėliu, aukščiausi augalai užaugo „Controlphyt Si“ panaudojus trečiojo bamblio augimo tarpsnyje (BBCH 33), tačiau augalui auginant žaliąją masę, šiuo atveju, grūdų derlingumas mažėjo, nes padidėjo produktyvių stiebų skaičius (1 lentelė) (V. Povilaitis).
1 lentelė. Žieminių kviečių augalo aukščio ankstyvoji struktūra ir aukštis bei derlingumas, panaudojus „Controlphyt Si“, LAMMCŽI 2013-2014.
„Controlphyt Si“ yra biostimuliatorius, kaip ir kitiems biostimuliatoriams, naudotiems be mikrobiologinių preparatų, N160 azotinių trąšų norma yra nepakankama, dėl to padidėjus produktyvių stiebų skaičiui augalo biologinis derliaus potencialas padidėja, o trąšų norma tampa derlių lemiančiu veiksniu.
Antistresanto-biostimuliatoriaus „Controlphyt Si“ sudėtyje yra ne tik silicio oksidas (17 proc.), bet ir kalio oksidas (7 proc.). Kalis didina augalų atsparumą aplinkos veiksniams, sustiprina organinių medžiagų sintezę bei jų perdavimą, veikdamas augalą kartu su siliciu padidina augalo tolerantiškumą sausringiems periodams, padeda siliciui greičiau ir tolygiau pasiskirstyti augale. Šį produktą rekomenduojame javus purkšti krūmijimosi pabaigoje, ankštinius 6-8 lapelių tarpsniuose, galima purškimą kartoti ir vėlesniais tarpsniais. Produktą „Controlphyt Si“ galima purkšti mišiniuose su fungicidais, insekticidais, mikroelementinėmis trąšomis. Silicio ir kalio preparatas storina tiek miglinių tiek pupinių augalų tuščiavidurių stiebų sieneles, nežemina augalų, tai energijos šaltinis žemės ūkio augalams.
Silicis yra pagrindinis elementas sudarantis mūsų planetos Žemės plutą, tačiau augalams prieinamo silicio koncentracijos dirvoje yra limituotos.
Javai silicio junginius akumuliuoja stiebuose ir grąžina juos į dirvą, tačiau šis procesas yra sudėtingas bei priklausantis nuo daugelio veiksnių, todėl tiesioginis silicio „atidavimas“ augalui yra labiau apčiuopiamas ir jo nauda greičiau įžvelgiama. Žinoma, kad kukurūzų, kviečių, bulvių, cukrinių runkelių augalai silicį kaupia, o pastarojo elemento svarba išryškėja augalams stresuojant.
Taigi, kuo anksčiau panaudosime silicio preparatą „Controlphyt Si“, tuo augalas turės didesnę galimybę laiku įsisavinti ne tik azotą, manganą bet ir kitus makro ir mikroelementus, bei įgyti imunitetą ligų atžvilgiu. Silicio poveikis nėra „žaibinis“, nes jis augančiame augale jungiasi į silikolaktozinį kompleksą, šiuo veiksmu jis sutvirtina ląstelių sieneles, tokiam procesui reikia laiko. Tankiame pasėlyje augantiems ir ištįsusiems aukštiems augalams būdingas stiebo polinkis išgulti. Tyrimais atliktais LAMMCŽI nustatyta, kad per 14 dienų silicio preparatas kartu su kaliu geba padidinti žieminių kviečių, purkštų „Controlphyt Si“ BBCH 31 tarpsnyje, stiebo sienelių skersmenį 4,3 proc.
UAB „Chemcentras” atlikų tyrimų duomenys, tiek mokslininkų teiginiai sutampa. Silicis užtikrina augalo apsaugines funkcijas mechaniniame, fiziologiniame ir biocheminiame lygmenyje. Mechaninė silicio nauda augalui įrodyta instrono aparato pagalba. Žieminio kviečio augalai krūmijimosi tarpsniuose apipurkšti „Controlphyt Si“ suformavo dvigubą kutikulę (paviršinį apsauginį audinių sluoksnį), šis sluoksnis sustiprino augalo atsparumą mechaniniam poveikiui. Padidėjo ne tik atsparumas augalo stiebo išgulimui, bet ir atsparumas ligoms ir kenkėjams, taip sausrai, šalčiui ir kt. Silicio fiziologinis aktyvumas pasireiškia gausesnės šaknų sistemos išsivystymu. Jis užtikrina chlorofilo molekulių ir kitų ląstelių stabilumą, padeda augalams taupiai naudoti vandens atsargas. LAMMCŽI mokslininkė dr. L. Tripolskaja teigia, kad visų paminėtų funkcijų (mechaninių, fiziologinių, cheminių) aktyvizavimas dėl silicio geresnio pasisavinimo susijęs su įvairių specifinių ir nespecifinių junginių susidarymu augalų ląstelėse, kuriuos lemia polisilicinių rūgščių katalizuojančios savybės. Sudėtingi fiziologiniai procesai vykstantys augale, dėka silicio, teigiamai veikia augalo derliaus potencialą: LAMMCŽI 2013-2014 m. tyrimuose, naudojant silicio ir kalio preparatą „Controlphyt Si“ žieminių kviečių pasėlyje, purškiant kartu su plataus spektro, sisteminio poveikio fungicidu v.m. tebukonazolu, „Controlphyt Si“ didino žieminių kviečių 1000 grūdų masę ir derlių (2 lentelė).
2 lentelė. Controlphyt Si poveikis žieminių kviečių derliui bei 1000 grūdų masei.
Šylant klimatui, būdingas vis didesnis temperatūrų svyravimas, bei kritulių kiekio disbalansas, inovatyvūs silicio produktai, tokie kaip „Controlphyt Si“, žemės ūkio augalams suteiks galimybę sušvelninti abiotinių ir biotinių veiksnių žalą ir padidins derliaus potencialą.
Straipsnis ruoštas remiantis:
- F. Guntzer, K. Keller, J.D. Meunier (2012) „Benefits of plant silicon for crops: a review“. Agronomy for Sustainable Development, Springer Verlag/EDP Sciences/INRA. P. 201-213.
- V. Povilaitis „Controlphyt Si efektyvumas žieminių kviečių produktyvumui“, 2013-2014 m. ataskaita. P. 10.
- L. Tripolskaja, A. Motuzas Aktyvaus silicio trąšos – naujiena šalies rinkoje Mano ūkis 2010/3.
Straipsnį rengė: UAB „Chemcentras” specialistai.